Historie oddílu

Počátky skautingu ve Smržicích

(převzato z knihy “Smržice – příroda – historie – lidé”, Obec Smržice 1994, upraveno)

Skauting jako hnutí založené na zásadách humanity, lásky k bližnímu, bratrství a vlastenectví prošel v naší zemi dramatickým komplikovaným vývojem. V podstatě byl ,,barometrem“ stupně demokratičnosti systému a svobody. Pro všechny totalitní režimy spočívalo nebezpečí skautingu právě v jeho zaměření a vlivu na mládež. Na Prostějovsku měl skauting dlouholetou tradici, na rok 1994 připadá 75. výročí jeho vzniku. Mezi první skauty zde patřil Rudolf Plajner, který byl členem družiny Jiřího Wolkera, významného českého básníka. Dr. Rudolf Plajner byl činovníkem v předválečném i poválečném Československu. Rovněž byl posledním náčelníkem Junáka (1968). Zemřel v roce 1987.

O historii skautingu ve Smržicích se nepodařilo najít písemné záznamy. Pouze ze vzpomínek některých pamětníků je zřejmé, že v letech 1936-1939 zde byl skauting provozován. Oddíl, který tvořilo asi 15 chlapců, vedli bratři Jan a Karel Kalabisové. Schůzky probíhaly na sále hostince ,,U Chytilů” a  činnost oddílu se soustřeďovala na běžnou skautskou praxi, tábory nebyly organizovány. Válka přerušila práci oddílu. Po válce oddíl ještě pracoval pod vedením Z. Grajce, později také Ladislava Šupa. V oddílu bylo organizováno asi 20 chlapců ve čtyřech družinách. Mezi rádce patřili také bratři Beránkové. V tomto období byla klubovna oddílu ve dvou suterénních místnostech sokolovny. Rok 1948 znamenal konec činnosti oddílu.

Další obnovy se smržický Junák dočkal dne 6. listopadu 1990, transformací z přírodovědného kroužku br. Alešem Lebedou, kdy byl založen chlapecký oddíl, který byl od počátku roku 1991 označen jako oddíl č. 1 a stal se součástí střediska 06 v Prostějově. Oddíl měl od počátku tři družiny (Káňata, Vlci, Rysi) a jeho členská základna se do roku 1994 rozrostla na více než 20 členů, převážně ve věku od 10 do 15 let. Velký podíl na jeho rozvoji měl také br. Petr Oštádal, tehdejší zástupce vedoucího oddílu. Na základě ankety byl v roce 1993 oddíl pojmenován ,,Walden“, podle knihy H. D. Thoreaua, filozofického předchůdce skautingu. Snahou rovněž bylo iniciovat vznik dívčího oddílu. Tohoto úkolu se ujala ses. Eva Křístková. Dne 8. února 1991 se uskutečnila jeho první schůzka, které se zúčastnilo pět děvčat. Na počátku roku 1994 bylo registrováno 22 děvčat ve věku 7 až 11 let (světlušky). Tento 2. oddíl nesl název ,,Cesta“, sdružoval tři menší skupiny.

Smržičtí Junáci u hrobu T.G.Masaryka v Lánech, červen 1992
(zdroj: „Smržice – příroda – historie – lidé“, Obec Smržice 1994)

Chlapecky, i dívčí oddíl, se scházely v počátku své činnosti na pravidelných schůzkách v čítárně místní sokolovny. Díky pochopení vedení Sokola si chlapecký oddíl začal od jara 1991 upravovat suterénní místnost v sokolovně, která se stala jeho klubovnou. Děvčatům byla od roku 1992 přidělena jako klubovna jedna místnost v kulturním domě ve Smržicích.

Organizace a činnost oddílů byla od počátku přizpůsobena jejich věkovému složení. V obou případech se jednalo o pravidelné oddílové a družinové schůzky zaměřené na získávání skautských dovedností a plnění odborných stupňů a zkoušek. Samozřejmou součástí činnosti bylo pořádání celodenních výprav do přírody v blízkém i vzdálenějším okolí, alei návštěvy muzeí.

V roce 1993 byla založena tradice tzv. skautských večerů, které se konaly v únoru nebo březnu a slouží k seznámení rodičů a veřejnosti s činností oddílů v uplynulém roce. Vyvrcholením celoroční činnosti bylo v letech 1991-1993 pořádání letních táborů na Malém Hradisku. Oba oddíly se také zúčastnily celé řady skautských soutěží (např. memoriál Františka Látala, závod ,,O stužku sestry náčelní, okresní kolo Svojsíkova závodu aj.). Dne 21.května 1994 pořádalo smržické středisko I. ročník okresního skautského závodu ,,Závod Rolfa zálesáka“, kterého se zúčastnilo 33 tříčlenných hlídek.

Oba oddíly se od počátku své činnosti snažily rozvíjet mezinárodní kontakty. Chlapecký oddíl záhy po zahájení činnosti, tedy v roce 1991, navázal kontakty se skauty v Holandsku, Dánsku a Anglii. Velmi dobré kontakty s Holandskem vyústily v uspořádání putovního tábora v této zemi, který se konal poslední týden v červnu 1992. Děvčata postupně rozvíjela kontakty s dánskými skauty a v červenci 1994 se zúčastnila jejich národního jamboree ,,Bla Sommer“.

Vzhledem k organizačním změnám v Prostějově, vzniklo v březnu 1994 ve Smržicích samostatné středisko 609.06, které sdružovalo oba oddíly a klub old-skautů, jenž vznikl počátkem roku 1994. O několik let poté skauting opět ve Smržicích zaniká a čeká dalšího obnovení

K němu dochází v roce 2014, kdy byl do smržické farnosti sv. Petra a Pavla přeložen br. Josef Glogar – KrakY jako administrátor místní farnosti. Záhy po začátku školního roku se začala scházet skupinka kluků posbíraných i z okolních farností v Kostelci, ve Vrahovicích a v Prostějově. Ta nesla název “Orlíci” a byla zapsána jako družina pod 9. oddíl Mustang střediska Járy Kaštila v Prostějově.

Družina „Orlíci“ v roce 2015
(zdroj: Kronika oddílu)

Tato družina postupně nabírala členů, až z původních 4 nabyla na 10. V létě roku 2015 poprvé vyrazila na skautský tábor “Robinsonáda I.” na tábořiště v Malém Hradisku, kam jezdíme dosud.

Skautský tábor „Robinsonáda VI.“
(zdroj: Kronika oddílu)

V roce 2019 byl br. KrakY přeložen do farnosti v Sebranicích, tudíž se vedení museli ujmout nejstarší členové – br. Matěj Tesárek a br. Václav Přikryl. Počet členů se postupně rozrůstal, až v září roku 2022 vznikla nová šestka vlčat “Káňata” pro kluky od 6 do 10 let a v činnosti pokračovala družina “Klokani” pro starší skauty, kterou vede br. Jakub Polcr – Pawel. V září roku 2023 bylo rozhodnuto o vytvoření nového oddílu s názvem “Plamen” který sdružuje všechny družiny.

A tak se dá bez ostychů říci, podle známého citátu spisovatele M.Twaina, že  “Historie se neopakuje, ale rýmuje”.

Dle kroniky družiny “Klokani” a knihy “Smržice – příroda – historie – lidé” sesmolil kolektiv oddílu